
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.62 mm |
| Width | 5.08 mm |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 3.48 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Piston |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Color | Black |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination Post Length | 1.8 mm |
Stock: 467
Distributors
pcbx
Unit Price$2.72893
Ext.Price$2.72893
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.72893 | $2.72893 |
| 10 | $2.37157 | $23.71570 |
| 25 | $2.22196 | $55.54900 |
| 50 | $2.13390 | $106.69500 |
| 100 | $1.98237 | $198.23700 |
| 300 | $1.84160 | $552.48000 |
| 500 | $1.71082 | $855.41000 |
| 1000 | $1.58931 | $1589.31000 |
